نمونه‏ هایی از سیره امام جواد علیه‏السلام

امام جواد ع ۲

عیادت

امام جواد علیه‏السلام ، وقتی خبر بیماری کسی را می‏شنید، به عیادتش می‏شتافت و از او دلجویی می‏کرد. روزی امام جواد علیه‏السلام به عیادت یکی از یاران خود رفت. وقتی در بالین او نشست، متوجه شد بیمار گریه می‏کند. حضرت فرمود: «ای بنده خدا! آیا از مرگ می‏ترسی؟ اگر چرک و کثافات تو را فرا گرفته و موجب ناراحتی شود و جراحات و زخم‏های پوستی در بدن به وجود آید و بدانی که شستشوی در حمام، همه ناراحتی‏ها وامراض را از بین می‏برد، آیا دوست داری وارد حمام شده و بدنت را بشویی و از زخم‏ها و آلودگی‏ها پاک شوی؟» بیمار مقداری آرام شد و رو به امام کرد و گفت: البته که دوست دارم. امام فرمودند: «مرگ برای مؤمن همانند حمامی است که انسان را از تمام رنج‏ها و سختی‏ها رهانیده و به سوی شادکامی می‏برد». بیمار از کلام امام آرام گرفت و عافیت و نشاط پیدا کرده، نگرانی‏اش از بین رفت.

 

پرهیز از تجمل

غذای امام جواد علیه‏السلام همانند جد بزرگوارش امیرمؤمنان علیه‏السلام خیلی ساده و به دور از تشریفات بود. ایشان همانند تنگدستان جامعه غذا می‏خورد و با دیگران هم غذا می‏شد. امام جواد علیه‏السلام از این که در کاخ‏های عباسیان به آسودگی و در رفاه زندگی کند و امور دینی شیعیان را به فراموشی بسپارد، راضی نبود و اگر شرایطی برای ترک اقامت در بغداد فراهم می‏شد، آن شهر را ترک می‏کرد. یکی از یاران امام می‏گوید: در بغداد بر امام جواد علیه‏السلام وارد شدم و زندگی او را مشاهده نمودم. با خود گفتم: حال که امام به این زندگی مرفه رسیده، هرگز به مدینه باز نمی‏گردد. امام لحظه‏ای سر به زیر افکند و آن‏گاه سر برداشت. دیدم رنگ چهره امام از اندوه زرد شده است. حضرت رو به من کرد و فرمود: ای حسین! نان جوین و نمک نیمکوب در حرم رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله بهتر از این‏هاست. به همین دلیل امام در بغداد نماند و به همراه همسرش ام الفضل به مدینه بازگشت و تا سال ۲۲۰ در مدینه بود.

هدیه دادن

هدیه دادن از آداب و رسوم زیبایی است که در اسلام نیز به آن سفارش شده و باعث ایجاد دوستی و از بین رفتن کینه وکدورت می‏شود. امامان معصوم نیز برای خشنود کردن دیگران، به آنان هدیه می‏دادند. هنگامی که امام جواد علیه‏السلام از مدینه عازم عراق شد، خانواده خود را مورد لطف و مهربانی قرار داد. حضرت فرزند عزیزش امام هادی علیه‏السلام را روی زانوهای خود نشاند و فرمود: فرزندم! چه چیزی دوست داری تا از عراق برایت هدیه بیاورم؟. امام هادی علیه‏السلام فرمودند: دوست دارم برایم شمشیری برّان بیاوری. حضرت فرزند دیگرش موسی مبرقع را نیز مورد خطاب قرار داد و فرمود: تو چه می‏خواهی تا هنگام برگشتن برایت هدیه بیاورم. او جواب داد من دوست دارم برایم اسبی بیاوری.

امام جواد فرمودند: «مرگ برای مؤمن همانند حمامی است که انسان را از تمام رنج‏ها و سختی‏ها رهانیده و به سوی شادکامی می‏برد».

نهی از منکر

در مجلس مأمون عباسی، شخصی آوازخوان و تارزن به نام «مُخارق» بود که ریش بلندی داشت. مأمون عباسی از اوخواست تا کاری کند امام جواد علیه‏السلام از حالت معنوی بیرون آمده، قلب او به امور دنیا سرگرم شود. مخارق در مقابل امام جواد علیه‏السلام نشست و شروع به آواز خوانی کرد. اهل مجلس اطراف او را گرفتند، ولی امام نهم توجهی نکرد. وقتی حضرت مشاهده نمود که آوازخوان از کار زشت خود دست برنمی‏دارد، فریادی کشید و فرمود: ای ریش بلند! از خدا بترس. مخارق از فریاد امام چنان وحشت زده شد که ساز و تار از دستش افتاد، دستش فلج شد و تا آخر عمر هم بهبودی نیافت. مأمون او را طلبید و ماجرا را پرسید. او گفت: هنگامی که امام جواد علیه‏السلام بر سرم فریاد کشید، آن چنان وحشت زده شدم که هنوز هم ترس و وحشت تمام وجودم را فرا گرفته است.

امام جواد

بخشش

بخشش در راه خدا، یکی از ویژگی‏های بارز اهل‏بیت پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله است و آنان برای جلب رضایت پروردگار، کمک‏های فراوانی به نیازمندان می‏کردند. نهمین پیشوای مسلمین حضرت جواد علیه‏السلام نیز همانند اجداد بزرگوار خود به مستمندان کمک می‏کرد. برنامه عملی امام جواد علیه‏السلام براساس نامه‏ای بود که از طرف پدر بزرگوارش امام رضا علیه‏السلام از خراسان برای ایشان فرستاده شده بود. امام رضا علیه‏السلام در این نامه به فرزند عزیزش نوشت: «من به خاطر حقی که بر تو دارم، از تو می‏خواهم که هرگاه تصمیم به خارج شدن از منزل داری، از درِ بزرگ داخل و خارج شوی. هنگامی که سوار مرکب خود می‏شوی، همراه خود طلا و نقره بردارو هر کس از تو درخواست کمک نمود، به او نیکی کن…».

زینت‏

امام جواد علیه‏السلام در بیانی کوتاه و جامع، زینت‏های انسان را برشمرده و همگان را به زینت کردن خود به آن‏ها توصیه می‏کردند. آن حضرت می‏فرماید: «پارسایی و عفت، زینت تنگدستی و شکر، زینت توانگری است. صبر و شکیبایی، زینت بلا و گرفتاری و تواضع و فروتنی، زینت حَسَب و نَسَب است. شیوایی و رسا بودن زینت کلام، و عدالت، زینت ایمان و وقار و آرامش، زینت عبادت است. فروتنی، زینت علم، ادب نیک، زینت عقل، و گشاده رویی، زینت حلم و بردباری است.ترک منت، زینت معروف، و خضوع و خشوع، زینت نماز و بذل و بخشش، زینت نفس آدمی است».

پاداش محبت

محمد بن ولید کرمانی می‏گوید: از امام جواد علیه‏السلام پرسیدم: برای دوستان و خدمتگزاران شما چه اجر و پاداشی است؟ حضرت فرمود: غلام امام صادق علیه‏السلام روزی مشغول نگهداری مرکب امام بود که گروهی از اهل خراسان به دیدن امام صادق علیه‏السلام آمدند. یکی از آن‏ها به غلام گفت: از امام بخواه که مرا به جای تو به خدمتکاری قبول کند تا من غلام او باشم و در عوض تمام دارایی من مال تو باشد. غلام پذیرفت و نزد امام رفت و جریان را برای امام تعریف کرد. حضرت صادق علیه‏السلام فرمود: اگر تو از خدمتگزاری ما سیر شده‏ای من قبول می‏کنم و چون مدت زیادی همراه ما بودی نخست نصیحتی می‏کنم، آن وقت اختیار با توست. بدان چون روز قیامت شود، رسول گرامی اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله به خدا تمسک می‏جوید و امیرمؤمنان علیه‏السلام به پیامبر اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله‏وسلم و امامان علیهم‏السلام به امیرمؤمنان علیه‏السلام و شیعیان و دوستداران ما به امامان علیهم‏السلام متوسل شده و داخل جایگاه آنان می‏شوند. غلام از شنیدن این سخن، رو به حضرت کرد و گفت: در خدمت شما می‏مانم و آخرت را بر دنیا اختیار می‏کنم.

امام جواد ع

خورشید زندگی

بکربن صالح از یاران امام رضا علیه‏السلام و امام جواد علیه‏السلام می‏گوید: دامادم در نامه‏ای به ابوجعفر نوشت: پدری دارم که عقیده فاسدی داشته و با اهل‏بیت پیامبر دشمنی می‏ورزد. او با من هم بدرفتاری کرده و مرا آزار و اذیت می‏دهد. ای مولای من! نخست از تو می‏خواهم برای توفیق من دعا کنی، و دوم اینکه نظر مبارک شما را در مورد پدرم بدانم؟ آیا علیه او افشاگری کرده و فساد عقیده او را به دیگران بگویم، یا این که با او مدارا کنم؟ امام جواد علیه‏السلام در جواب نامه فرمودند: «شرح حال تو را فهمیدم. ان‏شاءاللّه‏ از دعا کردن در حق تو غفلت نمی‏کنم. بدان که مدارا کردن با پدرت برای تو بهتر است؛ زیرا بعد از هر مشکلی، گشایشی است. صبر و حوصله داشته باش که عافیت و خیر و پیروزی مخصوص پرهیزکاران است». بکر بن صالح می‏گوید: «طولی نکشید که خداوند قلب پدر دامادم را دگرگون کرد و از مخالفت با فرزند خویش و اهل‏بیت پیامبر دست برداشت».

درباره مدیریت سایت

او متولد1345شمسی است و در دیار سنائی غزنوی دیده به جهان گشوده است. در سال 1391مدرک کارشناسی ارشد( ماستری اش) را در رشته الیهیات در مشهد مقدس به اتمام رسانده و پایان نامه اش را در همین سال تحت عنوان"سعادت و رستگاری از منظر قرآنکریم" دفاع نموده و جزء پایان نامه های برتر سال معرفی شده است. و همزمان با آن در شهر مزار شریف مستقر شده و رحل اقامت افکنده است. او مدت چهار سال و اندی مدیریت لیسه عالی مهر2 در مزار شریف را بر عهده داشته و همزمان با آن در سال 1391 مکتب خصوصی رضوان را نیز تاسیس و راه اندازی نموده و جواز فعالیت آن را از وزارت معارف دریافت کرده و از آن روز تا کنون خود مدیریت این مکتب را بعهده داشته و در خدمت دین، مردم و جامعه اش قرار گرفته است. در کنار این مسئولیت مسئولیت های دیگر نیز بر عهده داشته است که مهمترین آنها عبارتند از: 1. ریاست اتحادیه مکاتب خصوصی ولایت بلخ از سال 1396 تا کنون. 2. تدریس در دانشگاه های رهنورد و ابن سینا 3. برگزاری دوره های اخلاقی و عقیدتی برای دانشجویان شهر مزار شریف 4. انجام رسالت های تبلیغی در قالب سخنرانی و .. 5. اتجام کارهای فکری و فرهنگی و... به امید آنکه به خوبی بتواند به وظایف و تکالیف شرعی و دینی اش بیش از پیش عمل نموده و افتخار خدمتگزاری را داشته باشد. یا حق

مجدد چک کنید

لیسه رضوان در آینه زمان

بیش از ده سال است که از تاسیس این مرکز آموزشی می گذرد مرکزی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *