دست فرزند تان را در دست یار مهربان بگذارید

آموزش مطالعه کتابخوانی

علاقه مند ساختن فرزندان به مطالعه، نقشی سرنوشت ساز بر رشد شخصیت و کسب موفقیت در زندگی آنها دارد. اگر به چند نکته کاربردی توجه داشته باشیم خواهیم توانست دست فرزندمان را در دستان یار مهربان بگذاریم:

۱- کودکان به اندازه پدر و مادرشان به کتاب اهمیت می دهند. با توجه به اینکه سرانه مطالعه در بعضی از کشورهای مطرح دنیا مثل ایران که تنها ۲ دقیقه در شبانه روز است بد نیست ما هم ابتدا بیلی به باغچه خودمان بزنیم ببینیم چه خبر است؟

۲- کتاب خوب، علاوه بر مناسب بودن محتوا باید جذابیت های ویژه ای هم داشته باشد. جذابیت یک کتاب برای کودک، بستگی به سن و سال و علاقه شخصی او دارد. مثلاً در یک سالگی بیشتر تصاویر کتاب برای کودک جذابیت دارد تا نوشته های آن و درسالهای بعد در کنار تصاویر، داستان کتاب هم جذابیت خاص خودش را پیدا می کند.

۳- کتاب می تواند انواع و اشکال مختلفی داشته باشد. شعر، داستان، نقاشی، علمی، کوچک، بزرگ و… داشتن حق انتخاب، لذت کتاب خواندن را برای فرزندان بالا می برد. در ضمن وقتی کتابها جلوی چشم و در دسترس کودک باشد بیشتر به خواندن آنها علاقه نشان می دهد.

۴- چقدر هیجان انگیز است وقتی فرزندمان ما را در حال مطالعه یکی از کتابهایش ببینم. بخصوص وقتی درباره آنچه خوانده است با او گفتگو کنیم.

۵- وقتی بعد از بازدید از یک باغ وحش مثلا کتابی با موضوع حیوانات برای فرزندمان تهیه کنیم او علاقه بیشتری به مطالعه آن کتاب نشان می دهد. این فرصتها را نباید از دست داد.

۶- چقدر برای کودک لذت بخش است تحویل گرفتن یک مجله جذاب و خواندنی از آقای پستچی. می توانیم اشتراک مجله ای را با نام فرزند خود بگیریم و اشتیاق او را هنگام گشودن پاکت پست و ورق زدن مجله تماشا کنیم.

۷- کتابها را به او هدیه بدهیم و کمکش کنیم تا برای دوستش کتابی به عنوان هدیه بخرد.

۸- برایش با اشتیاق و علاقه کتاب بخوانید. مثل یک نمایشنامه. لحن و چهره خود را بر اساس داستان تغییر دهید. حتی از افکتهای صوتی استفاده کنید مثل صدای در زدن و… با این کار فرزند شما هم از کتاب خواندن لذت می برد و هم از نشستن کنار شما. او برای شنیدن داستان بعدی لحظه شماری خواهد کرد.

۹- در جمع، به فرزندتان برچسب کتابخوان بودن بزنید؛ همچنین می توانید او را مسئول کتاب خواندن برای برادر یا خواهر کوچکترش کنید.

۱۰- به یاران نامهربان مثل تبلت و تلوزیون و… اجازه ندهیم جای یار مهربان را در زندگی کودکانمان بگیرند. می دانم کار دشواری است اما امیدوارم با مطالعه و مشورت با کارشناسان با تجربه از پس آن برآیید.

پیروز باشید

درباره مدیریت سایت

او متولد1345شمسی است و در دیار سنائی غزنوی دیده به جهان گشوده است. در سال 1391مدرک کارشناسی ارشد( ماستری اش) را در رشته الیهیات در مشهد مقدس به اتمام رسانده و پایان نامه اش را در همین سال تحت عنوان"سعادت و رستگاری از منظر قرآنکریم" دفاع نموده و جزء پایان نامه های برتر سال معرفی شده است. و همزمان با آن در شهر مزار شریف مستقر شده و رحل اقامت افکنده است. او مدت چهار سال و اندی مدیریت لیسه عالی مهر2 در مزار شریف را بر عهده داشته و همزمان با آن در سال 1391 مکتب خصوصی رضوان را نیز تاسیس و راه اندازی نموده و جواز فعالیت آن را از وزارت معارف دریافت کرده و از آن روز تا کنون خود مدیریت این مکتب را بعهده داشته و در خدمت دین، مردم و جامعه اش قرار گرفته است. در کنار این مسئولیت مسئولیت های دیگر نیز بر عهده داشته است که مهمترین آنها عبارتند از: 1. ریاست اتحادیه مکاتب خصوصی ولایت بلخ از سال 1396 تا کنون. 2. تدریس در دانشگاه های رهنورد و ابن سینا 3. برگزاری دوره های اخلاقی و عقیدتی برای دانشجویان شهر مزار شریف 4. انجام رسالت های تبلیغی در قالب سخنرانی و .. 5. اتجام کارهای فکری و فرهنگی و... به امید آنکه به خوبی بتواند به وظایف و تکالیف شرعی و دینی اش بیش از پیش عمل نموده و افتخار خدمتگزاری را داشته باشد. یا حق

مجدد چک کنید

لیسه رضوان در آینه زمان

بیش از ده سال است که از تاسیس این مرکز آموزشی می گذرد مرکزی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *