مهارت همدلی با فرزندان

چگونه کودکان مان را با خدا آشنا کنیم۲
رفتار کودکان و نوجوانان به شدت تحت تأثیر احساساتشان است. آنها وقتی احساس بهتری داشته باشد رفتارهای بهتری از خود نشان می دهند و در نتیجه بسیاری از مشکلات رفتاری آنها خود به خود برطرف خواهد شد. یکی از عواملی که موجب پیدا شدن این احساس خوب در فرزندان می شود, همدلی والدین با آنها است بخصوص در زمانی که از مشکلات و احساسات ناخوشایند خود سخن می گویند. در این لحظات حساس والدین می توانند با رعایت چند اصل ساده, ارتباط عاطفی عمیق و پایداری با فرزندشان ایجاد نمایند.
 
بیشتر اوقات هدف بچه ها از بیان مشکلات و احساساتشان صرفاً بیان آن است نه پیدا کردن راه حل.پس بهتر است به جای فلسفه بافی و ارائه راه حل, شنونده خوبی باشیم و با استفاده از حالات چهره و بیان کلماتی که نشان از درک موقعیت دارد, با احساس آنها صمیمانه همراه شویم و به آنها فرصت بدهیم درباره آنچه خاطرشان را آزرده, صحبت کنند تا آرامش پیدا کنند.
انکار کردن احساسات فرزندان مانع بزرگ بر سر راه همدلی والدین و فرزندان است. بنابراین نباید از جملاتی مانند: «عصبانیت تو دلیلی ندارد» یا «بیجهت مسئله را بزرگ می کنی» استفاده کرد.
حتی وقتی فرزند شما در آن پیشامد مقصر بوده است به هیچ وجه نباید بلافاصله او را محکوم کرده یا شروع به سرزنش او نمایید. این کار تنها باعث می شود فاصله عاطفی آنها با ما بیشتر شده و از درد دل کردن با ما پشیمان شوند. بهتر است در موقعیتی دیگر و پس از فروکش کردن هیجان احساسات, اشتباه او را یاد آور شوید.
مشکلات و دغدغه های بچه ها هر چند از نظر ما کوچک و بی اهمیت به نظر برسد اما برای آنها به اندازه خودش جدی و مهم است. باور کنیم که مسئله کوچکی مثل خراب شدن یک اسباب بازی یا ترکیدن بادکنک, ممکن است برای کودک سه ساله یک تراژدی غم انگیز باشد. پس باید عواطف آنها را جدی گرفت و به ان احترام گذاشت.
رفتار مناسب در این زمینه تجربه یک تفاهم دلنشین را برای فرزندان ما به ارمغان می آورد که می تواند بارها و بارها تکرار شود.

درباره مدیریت سایت

او متولد1345شمسی است و در دیار سنائی غزنوی دیده به جهان گشوده است. در سال 1391مدرک کارشناسی ارشد( ماستری اش) را در رشته الیهیات در مشهد مقدس به اتمام رسانده و پایان نامه اش را در همین سال تحت عنوان"سعادت و رستگاری از منظر قرآنکریم" دفاع نموده و جزء پایان نامه های برتر سال معرفی شده است. و همزمان با آن در شهر مزار شریف مستقر شده و رحل اقامت افکنده است. او مدت چهار سال و اندی مدیریت لیسه عالی مهر2 در مزار شریف را بر عهده داشته و همزمان با آن در سال 1391 مکتب خصوصی رضوان را نیز تاسیس و راه اندازی نموده و جواز فعالیت آن را از وزارت معارف دریافت کرده و از آن روز تا کنون خود مدیریت این مکتب را بعهده داشته و در خدمت دین، مردم و جامعه اش قرار گرفته است. در کنار این مسئولیت مسئولیت های دیگر نیز بر عهده داشته است که مهمترین آنها عبارتند از: 1. ریاست اتحادیه مکاتب خصوصی ولایت بلخ از سال 1396 تا کنون. 2. تدریس در دانشگاه های رهنورد و ابن سینا 3. برگزاری دوره های اخلاقی و عقیدتی برای دانشجویان شهر مزار شریف 4. انجام رسالت های تبلیغی در قالب سخنرانی و .. 5. اتجام کارهای فکری و فرهنگی و... به امید آنکه به خوبی بتواند به وظایف و تکالیف شرعی و دینی اش بیش از پیش عمل نموده و افتخار خدمتگزاری را داشته باشد. یا حق

مجدد چک کنید

لیسه رضوان در آینه زمان

بیش از ده سال است که از تاسیس این مرکز آموزشی می گذرد مرکزی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *