ساخت نخستین هواپیما در افغانستان توسط یک شهروند جاغوری

بیا که جاغوری گشته چراغان       رقابت میکند با چیـــــــن وجاپان
برابر کی کنم سنگی زکــویش        به پاریس یا به لندن یا به تهران

ساخت اولین هواپیما در کشور آن هم در شرائط دشوار کنونی خبری است که هم بسیار خوشحال کننده و مایه امیدواری است و هم بسیار تلخ و دردناک.

امیدوار کننده از آن جهت که جوان هموطن ما انجنیر ذاکر حسین جاغوری با ساختن هواپیمای کوچک خود به تمامی هموطنان و جامعه جهانی این پیام را به روشنی می رساند که جوان افغانی نیز مانند سایر جوانان دانشجو در سراسر جهان از استعدادها و توانایی های همسان با دیگران برخوردار است. اگر تداوم جنگ افروزی ها و دخالت نابجای دیگران و همنطور ضعف مدیریت در کشورش نبود امروز جوانان افغانستانی همگام سایر جوانان جهان در عرصه علم، صنعت و تولید رقابت می کردند. حالا هم دیر نیست اگر دولت مردان و مسئولین امور آموزشی و علمی کشور به این جوان و افراد امثال او کمک نموده و مورد حمایت قرار دهد استعداد های نسل جوان وطن ببار خواهد نشست و افتخارات بزرگتری خواهند آفرید.

این دانشجوی جوان نیز در پاکستان تحصیل کرده است ولی او به جای تیر و تفنگ و وحشت؛ هنر و صنعت را به کشور خود آورده است. بجای انفجار و تخریب وطن به ساختن و ترقی آن می اندیشد.

ولی این خبر از آن جهت تلخ و دردناک می نماید که پیام جوانان این چنین شاید در این آب و خاک شنونده و گیرنده ای ندارد.

آقای ذاکر حسین از منطقه سرتیله سنگشانده ولسوالی جاغوری می باشد . ایشان یکی از جوانان با استعداد هزاره است که توانسته است ابتکارات و اختراعات در زمینه هوا فضا داشته باشد.

قرار بود که آقای ذاکر حسین روز پنجشنبه ۱۵ میزان طیاره ساخته شده خویش را در غجور ولسوالی جاغوری به نمایش بگذارد بخاطر بعضی مشکلات به تعویق افتاد و قرار شد روز پنجشنبه همین هفته در هوای صاف جاغوری به پرواز آغاز نماید.

درباره مدیریت سایت

او متولد1345شمسی است و در دیار سنائی غزنوی دیده به جهان گشوده است. در سال 1391مدرک کارشناسی ارشد( ماستری اش) را در رشته الیهیات در مشهد مقدس به اتمام رسانده و پایان نامه اش را در همین سال تحت عنوان"سعادت و رستگاری از منظر قرآنکریم" دفاع نموده و جزء پایان نامه های برتر سال معرفی شده است. و همزمان با آن در شهر مزار شریف مستقر شده و رحل اقامت افکنده است. او مدت چهار سال و اندی مدیریت لیسه عالی مهر2 در مزار شریف را بر عهده داشته و همزمان با آن در سال 1391 مکتب خصوصی رضوان را نیز تاسیس و راه اندازی نموده و جواز فعالیت آن را از وزارت معارف دریافت کرده و از آن روز تا کنون خود مدیریت این مکتب را بعهده داشته و در خدمت دین، مردم و جامعه اش قرار گرفته است. در کنار این مسئولیت مسئولیت های دیگر نیز بر عهده داشته است که مهمترین آنها عبارتند از: 1. ریاست اتحادیه مکاتب خصوصی ولایت بلخ از سال 1396 تا کنون. 2. تدریس در دانشگاه های رهنورد و ابن سینا 3. برگزاری دوره های اخلاقی و عقیدتی برای دانشجویان شهر مزار شریف 4. انجام رسالت های تبلیغی در قالب سخنرانی و .. 5. اتجام کارهای فکری و فرهنگی و... به امید آنکه به خوبی بتواند به وظایف و تکالیف شرعی و دینی اش بیش از پیش عمل نموده و افتخار خدمتگزاری را داشته باشد. یا حق

مجدد چک کنید

لیسه رضوان در آینه زمان

بیش از ده سال است که از تاسیس این مرکز آموزشی می گذرد مرکزی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *