خانه / شاخص / کمیته المپیک افغانستان: نیکپا از نیوزیلند درخواست پناهندگی کرده
کمیته المپیک افغانستان: نیکپا از نیوزیلند درخواست پناهندگی کرده

کمیته المپیک افغانستان: نیکپا از نیوزیلند درخواست پناهندگی کرده

مقام‌های کمیته ملی المپیک افغانستان گفته‌اند که روح‌الله نیکپا تکواندوکار و مدال آور مسابقات المپیک ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲، از دولت نیوزیلند درخواست پناهندگی کرده است.

او تنها مدال‌آور المپیکی تاریخ افغانستان است.

پیشتر گزارش‌هایی منتشر شده که آقای نیکپا به دلیل وجود فساد در نهادهای ورزشی، دیگر لازم ندیده که به عضویت خود در تیم ملی تکواندو ادامه دهد و به همین دلیل از عضویت در آن استعفا داده است.

اما رفیع فردوس رئیس هیئت عامل کمیته ملی المپیک به بی‌بی‌سی گفت که تنها مدال‌آور المپیک افغانستان هنوز رسماً استعفا نداده و او در نیوزیلند به سر می‌برد و از این کشور احتمالا درخواست پناهندگی کرده است.

آقای فردوس افزود که ممکن است بخشی از دلایل آقای نیکپا وجود مشکلاتی در فدراسیون تکواندو باشد. به گفته او، شماری از افراد در رده‌های مختلف این فدراسیون در “سودجویی” دست داشته اند و از سوی دیگر، اداره تربیت بدنی هم در کار فدراسیون “مداخله” می‌کند.

رئیس هیئت عامل کمیته ملی المپیک گفت که این کمیته از فدراسیون جهانی تکواندو خواسته که با بررسی مشک فدراسیون ملی تکواندوی افغانستان موافقت کند.

آقای فردوس افزود که فدراسیون تکواندو به لحاظ اداری از نهادهای زیرمجموعه کمیته ملی المپیک است، اما در امور داخلی خود مستقل است و بررسی مشکلات درونی آن نیاز به اخذ مجوز از فدراسیون جهانی دارد.

این مقام بلندپایه کمیته ملی المپیک افغانستان گفت که این کمیته رسماً از روح‌الله نیکپا می‌خواهد که به کشورش بازگردد و فعالیت‌های ورزشی خود در داخل کشور ادامه دهد.

به گفته او، درخواست پناهندگی آقای نیکپا به “آبرو و حیثیت جامعه ورزشی افغانستان لطمه وارد می‌کند.”

پیشتر رسانه‌های محلی در افغانستان از قول آقای نیکپا گزارش کرده‌اند که او به دلیل وجود فساد در کمیته ملی المپیک از عضویت در تیم تکواندو کناره‌گیری کرده است، اما این کمیته ادعای او را رد کرده‌اند.

روح‌الله نیکپا پرافتخارترین ورزشکار افغانستان است. او دو مدال برنز از بازی‌های المپیک در پکن در سال ۲۰۰۸ و لندن ۲۰۱۲ کسب کرد. او چندین مدال طلا و نقره از دیگر بازی‌های جهانی هم به دست آورده است.

مقام‌های کمیته ملی المپیک افغانستان گفته‌اند که روح‌الله نیکپا تکواندوکار و مدال آور مسابقات المپیک ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲، از دولت نیوزیلند درخواست پناهندگی کرده است. او تنها مدال‌آور المپیکی تاریخ افغانستان است. پیشتر گزارش‌هایی منتشر شده که آقای نیکپا به دلیل وجود فساد در نهادهای ورزشی، دیگر لازم ندیده که به عضویت خود در تیم …

مشاهده بازنگری

0

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا